V Tichomoří udeřilo silné zemětřesení

28. 5. 2010 1:24

Uběhlo několik týdnu a už tu máme další dvě zemětřesení (více v článku)), již několikáte od začátku roku. Přehled všech zemětřesení, které svět postihl najdete ZDE.

**************************************************************

06.05.2010 09:04 Jižní část Peru a severní oblast Chile zasáhlo ve středu v pozdních hodinách silné zemětřesení o síle 6,4 stupně Richterovy škály.

zdroj: Katastrofy.com

*************************************************************

27. května 2010

Vanuatu

vlajka Vanuatu

Šalamounovy ostrovy

Šalamounovy ostrovy

Nová Kaledonie (zámořská správní korporace sui generesis Francie)

Vlajka Nové  Kaledonie

V Tichomoří udeřilo silné zemětřesení, úřady varovaly před tsunami

Zemětřesení o síle 7,4 stupně Richterovy škály ve čtvrtek zasáhlo oblast jižního Tichomoří u ostrovního státu Vanuatu. Úřady vydaly varování před vlnou tsunami pro Vanuatu, Šalamounovy ostrovy, a Novou Kaledonii. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na Tichomořské středisko varování před tsunami (PTWC).

Americká geologická služba (USGS) uvedla, že epicentrum zemětřesení, původně odhadované na 7,6 stupně, se nacházelo 244 kilometrů severozápadně od ostrova Espíritu Santo, který je součástí souostroví Vanuatu. Otřesy vycházely z hloubky asi 36 kilometrů a ozvaly se v pátek 04:14 tamního času (čtvrtek 19:14 SELČ).

"Zemětřesení o takové velikosti dokáže vytvořit ničivou tsunami, která může během minut až hodin zasáhnout pobřeží v oblasti kolem epicentra," oznámilo středisko. Zprávy o tom, že se vlna tsunami skutečně objevila, zatím nejsou.Varování podle PTWC platí pouze pro zmíněnou oblast a podle dostupných informací se zřejmě nevztáhne na další části Pacifiku.

Pracovník japonského centra pro monitorování zemětřesení

zdroj: Novinky.cz

Zobrazeno 1358×

Komentáře

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Monika Voňková